Up
yaz_aylarında_besinler

Sıcak yaz ayları ne kadar herkesin beklediği günlerden olsa da, dikkat edilmediği takdirde sağlımıza tehdit olabiliyorlar. Yaz aylarında sağlığımızı korumak için yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz oldukça mühim. Bu yazımızda 2013 yaz aylarında tüketilmesi gereken besinlere kısaca değinmek istiyoruz.

2013 yaz aylarında tüketilmesi gereken besinlerin başında sebzeler geliyor. Uzmanlar sebze tüketiminin sağlığa faydalı olduğunu her zaman dile getiriyor. Özellikle domates bu besinlerin başında yer alıyor. İçinde bulundurduğu bir çok vitaminle bu sebze, kalp ve damar hastalıklarına karşı mucizevi bir koruma gösteriyor. Bu besinin kış ayları içinde saklanması öneriliyor. Bilindiği gibi C vitamini de oldukça önemli bir vitamin çeşidi. Bu konuda akla gelen ilk şey ise turunçgiller oluyor. Ancak yaz aylarında bu ihtiyacı karşılamak için kullanmanız gereken meyve ise çilek olmalıdır.

2013 yaz aylarında tüketilmesi gereken besinlerden diğeri ise kayısı. Bu meyvenin sindirim sistemi için yararlar herkesçe bilinir. Ayrıca bu mevsimde yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan uzak durmanızda sizin yararınıza olacaktır. Yaz mevsimi için ideal olan diğer besinler, salatalar, siyah üzüm, yeşil biber, sakız kabak, çilek ve şeftali oluyor. Ayrıca bu dönemde vücuttaki sıvı kaybı fazla olacağından bol bol su tüketilmeli. Aksi durumlar çeşitli böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verebiliyor. Güne minimum içilmesi gereken su miktarı ise 2 litre olarak belirlenmiş durumda.

2013 yaz aylarında tüketilmesi gereken besinleri yeme yöntemlerinizde oldukça önem taşıyor. Yiyeceklerin ızgara olarak hazırlanması bu aylarda sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


ABOUT THE AUTHOR

admin

Yorum Yapın

Önceki yazıyı okuyun:
gunes-kremi
2013 Yaz Aylarında Güneşten Korunun

Sıcak yaz atları bir yandan yüzümüzü güldürürken, bir yandan da bizi kötü etkileyebiliyor ne yazık ki. Özellikle açık havada kalmak...

Kapat