Up
sivilce-tedavisi

Genellikle ergenlerin çoğu akne problemi yaşamaktadır. Genetik kodlu bir bozukluk olan aknenin tedavisi bazen ilaçlarla yapılmaktadır. Bazı kişilerin ise yediklerine dikkat ederek akne tedavisi oldukları bilinmektedir. Hormonlarla alakalı bir sorun olabilir. Hücre bölünmesinin artması ve hücrelerin çoğalması şeklinde görülebildiği gibi yüz bölgesinde yağın artması şeklinde de görülebilmektedir. Genellikle hücreler ve yağın karışarak tıkaç oluşturması da aknenin oluşmasında oldukça etkilidir.

Kıl polükülünün ucunda istemsiz bir yerde bulunan tıkacın hücreyi tıkaması normal bir durum değildir. Bunun düzeltilmesi akne tedavisi olarak adlandırılır. Akne tedavi edilirken krem veya antibiyotik kullanmak sonuç vermeyebilir.

Akne tedavisinden önce aknenin çıkmaması için önlemler almak oldukça yerinde olacaktır. Akneye karşı cilt temizliği oldukça önemlidir. Normal ciltlere göre enfeksiyon riskleri fazla olduğu için yağ salgısının fazla olduğu için cilt mutlaka temiz tutulmalıdır. Aktif akneli ciltlerde tamponlanarak temizlenecek bölge temizlenmelidir. Cildin duru su ile temizlenmesi oldukça önemlidir. Sabunla temizleme Ph dengesini bozacaktır. Kurulama esnasında asla kumaş kullanılmamalıdır.

Havlu da kullanılmamalıdır. Kurulama mendilleri ile kesinlikle cilt ovuşturulmadan kurulanmalıdır. Kurulanacak mendiller parfümlü olmamalıdır. Cildin temizliği her gün yapılması gereken bir uygulamadır. Ciddi bir işlem olduğu için temizlik oldukça düzenli yapılmalıdır.

Akne tedavisinde lazerin de kullanıldığı bilinmektedir. Lazer fraksiyonel karbondioksit lazer ise cildin yapısını değiştirecek hem de yeni kolojenler oluşmasını sağlayacaktır.


ABOUT THE AUTHOR

admin

Yorum Yapın

Önceki yazıyı okuyun:
yaz-aksesuarları-
2013 Yaz Takı Modelleri

Kadınlar, geçmişten günümüze kadar hayatlarının her alanında görselliğe önem vermiştir. Ayakkabılarına, çantalarına, kıyafetlerine verdikleri önem kadar kendilerine hoş bir görünüm...

Kapat